Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Svätomartinské dni 2019 Bratislava - 12. ročník

Svätomartinské dni 2019 Bratislava - 12. ročník
Termín: 08.11.2019 - 10.11.2019
Téma: VINOBRANIE a VÍNO
Miesto konania: Bratislava (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.visitbratislava.com

Popis

Svätomartinské dni 2019 Bratislava - 12. ročník

Už po 12-krát sa oživí tradícia svätomartinských osláv v hlavnom meste. Opäť budú otvoreným podujatím, ktoré už z minulosti obyvatelia Bratislavy poznajú aj ako Sviatok mladého vína.

Milovníci dobrého vína sa môžu tešiť na ochutnávanie dobrého moku, pričom pôjde o prvé bratislavské vína tohtoročného zberu. Svoje celoročné úsilie, výsledky umu vinárov, ale aj tohoročnej prírody predstavia vinári z Rače a Devína.

Svätý Martin je najvýznamnejším patrónom mesta, preto Bratislava ožíva jarmokom, hodovými slávnosťami i svätením mladého vína v centre mesta.

Piatok: 14:00 – 22:00
Sobota: 12:00 – 22:00
Nedeľa: 12:00 – 18:00
Miesto: Primaciálne námestie

V našom hlavnom meste sa budú od piatku (8. november), do nedele (10. november) – konať Svätomartinské dni 2019. Milovníci dobrého vína sa môžu tešiť na ochutnávanie dobrého moku, pričom pôjde o prvé bratislavské vína tohtoročného zberu. Svoje celoročné úsilie, výsledky umu vinárov, ale aj tohoročnej prírody predstavia vinári z Rače, Nového Mesta, Vajnor a Devína.

Jarmok je oslavou mladého vína spojený so Svätokatarínskou koštovkou.
Fantastické someliérske a gastronomické zážitky sprevádza
bohatý kultúrny program. Organizátor: Hl. mesto Bratislava,

Bratislava opäť ožije Svätomartinskými oslavami. V hlavnom meste sa totiž budú konať Svätomartinské dni 2018. Ide v poradí už o jedenásty ročník podujatia, ktoré obyvatelia, ale aj návštevníci slovenskej metropoly poznajú z minulosti ako Sviatok mladého vína.

Nie je to len oslava výsledkov úsilia bratislavských či slovenských vinárov, ale samospráva chce týmto sviatkom zároveň posilňovať historické vedomie Bratislavčanov k vlastným tradíciám.

Ochutnávke vín bude predchádzať tradičné požehnanie mladého vína v Kaplnke sv. Ladislava vo štvrtok o 16.00 hod. Následne sa už milovníci dobrého vína môžu tešiť na ochutnávanie dobrého moku. Slovenskí vinári predstavia svoje vína v priestoroch Starej tržnice od štvrtka do soboty v rámci Svätokatarínskej koštovky. V nedeľu, počas Svätomartinského koštu, prídu zasa na rad prvé vína tohtoročného zberu od vinárov z Čiech a Moravy. Okrem toho budú v sobotu na Primaciálnom námestí stánky, v ktorých budú svoje vína ponúkať bratislavskí vinári.

Duchovný rozmer sviatku sv. Martina budú od piatka do nedele dotvárať slávnostné pontifikálne sv. omše v Katedrále sv. Martina. Súčasťou Svätomartinských dní budú aj obľúbené lampiónové sprievody.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia toto územie predstavovalo ďaleko najvýznamnejší vinohradnícky región Slovenska. Bratislavskí vinári sa tešili veľkej priazni samotnej kráľovnej Márie Terézie, veď v 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola významným producentom vína na území Slovenska.

Sviatok svätého Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa oddávna v tomto meste spájal so slávením hodov, s jarmokmi a v súvislosti s vinohradníctvom a vínom samotným sa k nemu viazali i zaujímavé právne a spoločenské úkony. V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že to bol tzv. Bannzeit (zavedený v 16. storočí), čiže čas, kedy mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný. Čapovalo sa v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v tzv. „apoštolskej pivnici“, ktorá sa nachádzala v Zelenom dome. A práve do tejto vinárne chodieval každoročne na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínko.

Copyright © 2011 – 2020 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny