Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Lučenské hodovanie 2021 - 125 rokov trate Lučenec - Kalonda

NOVÉ - - - Lučenské hodovanie 2021 - 125 rokov trate Lučenec - Kalonda
Termín: 28.08.2021
Téma: TURISTIKA a CYKLISTIKA | JARMOKY, TRHY a HODY | DNI OBCE a MESTA
Miesto konania: Lučenec (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.lucenec.sk
www.veterany.eu
www.facebook.com/events/909078563012806

Popis

Občianske združenie Veterány.EU pozýva na mimoriadne jazdy vlakom do Kalondy. Historický motorový vlak odvezie cestujúcich na hodové slávnosti v Lučenci, do aquaparku Novolandia v Rapovciach, i do malebnej obce Kalonda.

Dňa 15. septembra 2021 uplynie 125 rokov od otvorenia trate Lučenec – Kalonda. OZ Veterány.EU v spolupráci s Klubom historickej techniky Zvolen, mestom Lučenec a obcami Rapovce a Kalonda pozývajú širokú verejnosť na jazdy historickým motorovým vlakom na trase Zvolen – Lučenec – Kalonda a späť a Lučenec – Kalonda a späť (2x), ktoré sa uskutočnia v sobotu 28. augusta 2021 v rámci Lučenského hodovania pri príležitosti okrúhleho výročia tejto trate.

Jazda historického vlaku zloženého z motorového rušňa 753.109-8 (T 478.3109) „Okuliarnik“, trojice osobných vozňov ČSD 3. triedy s dreveným interiérom a otvorenými nástupnými plošinami na čelách, služobného vozňa „Zetka“ na prepravu bicyklov a motorového vozňa M 131.1053 „Hurvínek“ sa začína o 08:00 na železničnej stanici Zvolen – osobná stanica. Cestujúci môžu pristúpiť aj v staniciach Pstruša, Stožok, Detva, Kriváň a Lučenec. Základné cestovné je 16,- € zo Zvolena, resp. 6,- € z Lučenca, deti od 3. do 15. rokov, dôchodcovia nad 65 rokov a občania s ŤZP zaplatia polovicu. Deti do 3 rokov cestujú zdarma. Preprava bicykla je za 1,50 €.

Pestrý program pre malých i veľkých

Počas cca 30-minútovej prestávky v Lučenci bude pre cestujúcich pripravený kultúrny program na „peróne“ v štýle 30-tych rokov minulého storočia. Po príchode do Kalondy čaká na návštevníkov napríklad ľudová hudba, piknik v neďalekom parku, či možnosť bezplatného požičania bicyklov. Okrem prehliadky obce je v ponuke aj prechádzka náučným chodníkom ochrany prírody a prípadní záujemcovia si na vodnom diele Kalonda môžu vyskúšať splavovanie Ipľa na motorovom člne, alebo v kanoe.

Na spiatočnej ceste môžu cestujúci navštíviť termálne kúpalisko Novolandia, ktoré je situované v tesnej blízkosti železničnej stanice v Rapovciach. V jeho areáli sa nachádza detský, sediaci, plavecký i relaxačný bazén, 5 bufetov, LOBBY bar, Beach bar, stánok so zmrzlinou a palacinkami. Lákadlom pre návštevníkov zaiste bude aj vystúpenie obľúbenej speváčky Gizky Oňovej. Návštevníci, ktorí sa pri vstupe na kúpalisko preukážu cestovným lístkom z mimoriadneho vlaku, získajú zvýhodnené vstupné 5,- € na osobu.

V Lučenci si môžu cestujúci vybrať z pestrej ponuky programov organizovaných v rámci tradičných hodových slávností. Dopoludnia sú v mestskej tržnici pripravené regionálne trhy s producentmi Novohradu, popoludní sa na radnici uskutočnia rozprávkové predstavenia a iný bohatý program pre celú rodinu. Pri pamätníku v mestskom parku sa o 13:00 koná spomienkový akt pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného a o hodinu neskôr sa pri altánku začína promenádny koncert vojenskej dychovej hudby z Brezna. V mestskom parku si bude možné požičať aj rôzne športové náradie, povoziť sa na koni a veľkou atrakciou bude aj stredoveký tábor s výstavou mečov, aktivitami pre deti a ukážkami života v tábore. Rodiny s deťmi si prídu na svoje aj na mestskom kúpalisku, kde sa uskutoční turnaj amatérov v plážovom volejbale a k dobrej nálade prispejú lučenskí DJs a kapela. V ponuke je aj prehliadka mestského múzea, novohradského múzea a galérie i synagógy. Dopravu medzi jednotlivými atrakciami zabezpečí turistický vláčik so zastávkami v mestskom parku, pri tržnici, synagóge, radnici a na Námestí republiky, ktorý bude zachádzať aj na železničnú stanicu ako prípoj k historickému vlaku. Výletníci, ktorí sa rozhodnú ostať v meste až do neskorých večerných hodín si môžu vychutnať nezabudnuteľný výhľad na mesto z vtáčej perspektívy z koša teplovzdušného balóna.

K dôstojnej oslave okrúhleho výročia tejto železnice určite prispeje aj prezentácia historických vozidiel Veterán klubu Lučenec.

Alternatívny program pre turistov:

Jazdu historickým vlakom budú môcť využiť aj turisti, ktorí sa rozhodnú spraviť si výlet po okolí železničky. V obci Stožok môžu navštíviť Lanové centrum, v Detve sa môžu vybrať na prehliadku Kalvárie a k prírodnej pamiatke Melichova skala, alebo si spraviť výlet na Siroň a do Skliarova. Z obce Kriváň vedie modrá TZT na Malčekovu skalu (744 m.n.m.), alebo Sliacku poľanu. V Kalonde je možnosť prechádzky náučným chodníkom, ktorý vedie až do Šiatorskej Bukovinky.

Na svoje si prídu aj cykloturisti:

Mimoriadny vlak je určený aj pre cykloturistov, ktorí majú na výber z viacerých cyklistických trás. Z Detvy sa môžu vybrať po Hontianskej, Rudnohronskej a Novohradskej cyklomagistrále a z Lučenca po náučnom chodníku na Malínec. Cyklisti, ktorí sa odvezú až do Kalondy, sa následne môžu vrátiť náučným chodníkom späť do Lučenca. Vo vlaku je možné prepravovať najviac 20 bicyklov.

Kyvadlové jazdy nielen pre miestnych obyvateľov

Počas dňa budú vypravené 2 páry mimoriadnych vlakov z Lučenca do Kalondy a späť. Záujemcovia o jazdu historickým vlakom zo vzdialenejších častí Slovenska (Bratislava, Košice…) môžu do Lučenca pricestovať ranným vlakom a odviezť sa na Kalondu druhým spojom s odchodom o 12:30. Cestovný poriadok mimoriadneho vlaku je prispôsobený príchodom a odchodom pravidelných vlakov v Lučenci.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies