Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne na Popradskom plese 2021

NOVÉ - - Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne na Popradskom plese 2021
Termín: 23.10.2021
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Vysoké Tatry - Popradské pleso (SR - Prešovský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: regiontatry.sk
adresa na video detvianske kríže je v treťom riadku
www.facebook.com/spravy.rtvs/videos/kr%C3%AD%C5%BEe-na-symbolickom-cintor%C3%ADne-pri-popradskom-plese-poch%C3%A1dzaj%C3%BA-z-podpo%C4%BEania/553999862023712/

Popis

NOVÉ - - Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne na Popradskom plese 2021

Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu platí aj po 85. rokoch.

Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, ale kde nie je nikto pochovaný.

Prvé symbolické, ručne vyrezávané kríže sú od rezbára Jozefa Fekiača - Šumného z Detvy.

Autorom myšlienky na vytvorenie centrálneho pamätníka tatranských obetí bol akademický maliar Otakar Štáfl z Prahy. Projekt kaplnky vypracoval Ing. Róbert Vosyka z Popradu. Drevorezbu v interiéri kaplnky urobil Ladislav Tfirst.

Založenie cintorína sa datuje od roku 1936. Symbolický cintorín bol vysvätený 11. augusta 1940 a hneď na to bol sprístupnený verejnosti.

Od roku 1970 je symbolický cintorín zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

V limbovom háji pod Ostrvou v Mengusovskej doline pri Popradskom plese už vyše sedem desiatok rokov kríže z dreva pripomínajú tých, ktorí prišli do Tatier za ich krásami, no domov sa už nevrátili. Ich mená zostali navždy vpísané do skál tatranských štítov.

Z pôvodných krížov sa zachovalo 32 detvianskych krížov. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia pribudlo 20 nových krížov od detvianského rezbára Štefana Melicha. Tie pôvodné každoročne opravujeme a reštaurujeme. Aj v tomto roku sme po zime rekonštruovali dvadsať krížov, do ktorých sa zahryzol zub času. Zostáva nám už iba päť alebo šesť osadiť na ich pôvodné miesta.

Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách je najstarším svojho druhu u nás. Je už 78 rokov miestom spomienky na tých, ktorí tragicky zahynuli v horách. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou je momentálne na skalách umiestnených 325 pamätných tabuliek so 463 menami obetí vysokohorských tragédií.

Symbolický cintorín spravuje Kuratórium, ktorého členmi sú pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku a členovia Tatranskej horskej služby dobrovoľného zboru.

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou sa bude spomínať na obete hôr. Ich pamiatku si príbuzní, priatelia a známi uctia už tradične v predposlednú októbrovú sobotu.

Vlani sa v limbovom háji pri Popradskom plese na obete hôr spomínalo len individuálne, keďže sprísnené protipademické opatrenia súvisiace s druhou vlnou korony dali hromadným podujatiam červenú. Tento rok bude mať pietna spomienka zvyčajnú podobu. Jej účastníci sa zídu o 10.00 hodine pri Horskom hoteli Popradské pleso, odkiaľ sa sprievod presunie na Symbolický cintorín. Zvon v kaplnke pod Ostrvou sa rozozvučí o 11.00 hodine. Prečí-taním mien obetí Tatier, ktoré v štatistikách horských záchranárov na slovenskej i poľskej strane pribudli od poslednej pietnej spomienky, vzdajú hold všetkým, ktorí v horách prišli o to najcennejšie – vlastný život. Pietny akt, tak ako obvykle, uzavrie sv. omša.

Spomienku organizujú Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú zároveň aj správcom Symbolického cintorína, v spolupráci s Tatranskou horskou službou – dobrovoľným zborom. V limbovom háji pod Ostrvou sa momentálne nachádza 398 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 535 mien obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo sedem tabuliek s ôsmimi menami obetí Tatier. Medzi nimi je aj Adam Kaltstein, richtár a cirkevný inšpektor v Spišskej Belej, ktorý sa do dejín zapísal ako prvá známa obeť Tatier. Zahynul v roku 1653 pri páde z Bujačieho vrchu. Vraj sa tak stalo pri hľadaní pokladov. Spolu s jeho tabuľkou pribudla aj tabuľka s menami dvoch českých potápačov, ktorí ešte v roku 1965 zahynuli vo Veľkom Hincovom plese. Po tejto tragédii vydala vtedajšia Správa TANAP-u zákaz potápania v tatranských plesách s výnimkou oficiálnych výskumných a pracovných úloh.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u. Štátne lesy TANAP-u ako správca cintorína sa starajú aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!


Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies