Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Psotkov memoriál 2023 Štrbské Pleso - 38. ročník

Psotkov memoriál 2023 Štrbské Pleso - 38. ročník
Termín: 14.10.2023
Téma: TURISTIKA a CYKLISTIKA | KULTÚRA
Miesto konania: Vysoké Tatry - Štrbské Pleso (SR - Prešovský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: psotkovmemorial.sk

Popis

Psotkov memoriál 2023 Štrbské Pleso - 38. ročník

Dátum. 14.10.2023
Miesto: Štrbské Pleso - Vysoké Tatry psotkovmemorial.sk

Memoriál je venovaný pamiatke slovenských horolezcov - obetiam Mount Everestu.

Jozef Psotka spolu s Ang Ritom a Zolom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 15.10.1984 na vrchol Mount Everestu. Jozef Psotka zahynul pri zostupe z Južného sedla. Po prelezení juhozápadnej steny Mount Everestu Boningtonovou cestou alpským spôsobom v dňoch 14.- 17.10.1988, vystúpil Jozef Just 17.10.1988 na vrchol Mount Everestu. Pri zostupe z južného vrcholu zahynuli Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just.

Memoriál je venovaný pamiatke slovenských horolezcov – obetiam Mount Everestu. Jozef Psotka spolu s Ang Ritom a Zolom Demjánom po prelezení južného piliera vystúpil 15. 10. 1984 na vrchol Mount Everestu. Zahynul pri zostupe z Južného sedla. Po prelezení juhozápadnej steny Mount Everestu Boningtonovou cestou alpským spôsobom v dňoch 14. - 17. 10. 1988, vystúpil Jozef Just 17. 10. 1988 na vrchol Mount Everestu. Pri zostupe z Južného vrcholu zahynuli Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just.

Kto bol Jozef PSOTKA?

Narodil sa 12.2.1934 v Košiciach. Na II. Gymnáziu na Šrobárovej ulici č. 46 v Košiciach maturoval v školskom roku 1952 / 53.

Krása hôr mu učarovala, keď mal 14 rokov. Jeho kroky viedli do neďalekého Zádielu a na Jánošíkovu baštu. Keď mal 15 rokov, pomáhal vo Vysokých Tatrách robiť nosiča. Bol členom spoločenstva horolezcov IAMES (idealizmus, alpinizmus, mravnosť, etika, solidarita). Jeho druhým domovom sa stala Zbojnícka chata a Chata pod Rysmi v Tatrách. Pomáhal stavať Kežmarskú chatu pri Bielom plese, ktorá, žiaľ, neskôr vyhorela. Maturitu oslávil výstupom na západnú stenu Lomnického štítu– tzv. hokejku.

V štúdiu pokračoval na VŠ technickej v Bratislave. Ako asistent SVŠT- Slovenská vysoká škola technická v Bratislave podnikal Jozef Psotka stále náročnejšie výstupy. Počas pobytu v horách sa preňho stali tou najvyššou hodnotou solidarita, empatia a priateľstvo.

Absolvoval aj úspešný výstup na Nanga Parbat. V 60-tych rokoch chcel s dvoma ďalšími horolezcami zliezť Matterhorn, ale zlé poveternostné podmienky im v tomto výstupe zabránili. Psotka spolu s dvomi kamarátmi sa o to pokúsil aj druhýkrát. Ani pri druhom výstupe mu šťastie neprialo. Spustila sa strašná smršť a horskí vodcovia im už nedávali šancu na prežitie. Keď ich po troch dňoch uvideli na úpätí štítu, nechceli veriť vlastným očiam. Jozef zachránil svojich dvoch kamarátov, z ktorých jeden mal vážne omrzliny a druhý snežnú teplotu, pričom jeho vlastný život visel na vlásku. Jozef Psotka rozdával nádej všade tam, kde už nikto nedúfal.

Dňa 15. októbra 1984 Jozef Psotka so spolulezcom Zoltánom Demjanom a horským nepálskym vodcom Angom Sherpom zanechal odtlačky na zasneženom vrchole sveta – Mount Evereste.

Tento výstup Psotka zvládol bez použitia kyslíka.

Pri zlom počasí sa pri zostupe do tábora odpojil od skupiny Zoltán Demjan a aj Ang Sherpa, Jozef Psotka zostal v osemtisícovke sám. A to, čo sa dialo 15. – 16. októbra 1984, prikryl ozrutný Mount Everest závojom tajomstva. Svet obletela správa, že Jozef Psotka zostal na Mount Evereste snívať svoj ľadový sen naveky... Aj tie najtragickejšie slová sú prislabé na to, aby sa nimi opísal žiaľ, ktorý prežili jeho blízki.

Muž s najdlhším pobytom v osemtisícovej výške, tretí najpopulárnejší slovenský horolezec 20. storočia a v prvom rade veľmi obetavý a cnostný človek – Ing. Jozef Psotka.

************************************************************************************************************************
Spomienka študenta:
Bol som študent a býval som v študentskom domove Mladá Garda v Bratislave. Večer v spoločenskej hale internátu nás často navštívil náš Jožko, ako sme ho my študenti volali. Sála bola vždy plná na prasknutie a on nám diapozitívmi a s úžasným rozprávačským talentom približoval to, čo on sám prežil na vlastnej koži pri prekonávaní vysokohorských velikánov.
Verte mi, či neverte, bol pre nás študentov fantastickým vzorom a veľa spolužiakov na "Technike", ako sme vtedy volali SVŠT - Slovenskú vysokú školu technickú, inšpirovalo k úspešnému prekonaniu "dekanských" termínov a postupu na vyššiu métu, ako nám o svojom úsilí hovoril Jožko.
Vďaka Jožko.

A ešte jedena spomienka
na jeho rozprávanie. Aby si vytrénoval silné prsty pri zachytávaní sa v skalách tak bol celé hodiny zavesený doma na skrini s prstami na rukách v pravom uhle k dlani.

Jozef Psotka chodieval k nám na vysokoškolský internát a ni raz sa podielal s nami študentami o svoje skúsenosti. K úcte k Jozefovi Psotkovi napísal: Doc. Ing. Ján Styk, CSc.

Redakčný článok © Folklorfest.sk
Je povolené použiť celý text, alebo len jeho časť pod podmienkou uvedenia zdroja - Zdroj: Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies