Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Pietna spomienka na obete hôr 2023 Vysoké Tatry

Pietna spomienka na obete hôr 2023 Vysoké Tatry
Termín: 21.10.2023
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Vysoké Tatry - Symbolický cintorín pri Popradskom plese (SR - Prešovský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: hzs.sk

Popis

Pietna spomienka na obete hôr 2023 Vysoké Tatry

"Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu"

Dátum: 21.10.2022 o 10:00 hod.
Miesto: Symbolický cintorín pri Popradskom plese, Vysoké Tatry

Zvon v kaplnke na Symbolickom cintoríne sa rozozvučí v sobotu 21.10.2023 o 11.00 h, informovala Správa TANAP-u. Pietna spomienka vyvrcholí sv. omšou za všetkých zosnulých v horách.

V minulosti sa pietna spomienka konala počas poslednej októbrovej soboty. Na základe požiadaviek viacerých návštevníkov sa podujatie presunulo o týždeň skôr, aby spomienka nekolidovala s termínom Pamiatky zosnulých. Viacerí účastníci tak nemali možnosť zúčastniť sa spomienky vo Vysokých Tatrách, keďže v čase sviatku boli na hroboch inde.

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou sa bude spomínať na obete hôr. Ich pamiatku si príbuzní, priatelia a známi uctia už tradične v predposlednú októbrovú sobotu.
Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách, ale kde nie je nikto pochovaný.

Prvé symbolické, ručne vyrezávané kríže sú od rezbára Jozefa Fekiača - Šumného z Detvy. V roku 2022 zamestnanci Správy TANAP-u zreparovali deväť z vyše sedemdesiatich drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri, okrem toho ešte pred letnou sezónou osadili aj nové zábradlie v areáli Symbolického cintorína.

Autorom myšlienky na vytvorenie centrálneho pamätníka tatranských obetí bol akademický maliar Otakar Štáfl z Prahy. Projekt kaplnky vypracoval Ing. Róbert Vosyka z Popradu. Drevorezbu v interiéri kaplnky urobil Ladislav Tfirst.

Založenie cintorína sa datuje od roku 1936. Symbolický cintorín bol vysvätený 11. augusta 1940 a hneď na to bol sprístupnený verejnosti.

Od roku 1970 je symbolický cintorín zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

V limbovom háji pod Ostrvou v Mengusovskej doline pri Popradskom plese už vyše osem desiatok rokov kríže z dreva pripomínajú tých, ktorí prišli do Tatier za ich krásami, no domov sa už nevrátili. Ich mená zostali navždy vpísané do skál tatranských štítov.

Z pôvodných krížov sa zachovalo 32 detvianskych krížov. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia pribudlo 20 nových krížov od detvianského rezbára Štefana Melicha. Tie pôvodné každoročne opravujeme a reštaurujeme. Aj v tomto roku sme po zime rekonštruovali dvadsať krížov, do ktorých sa zahryzol zub času. Zostáva nám už iba päť alebo šesť osadiť na ich pôvodné miesta. Tento rok 2023 pracovníci Správy TANAP-u opravili štyri z vyše 70 drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri. Ešte pred letnou sezónou opravili ochranári dva mostíky v areáli Symbolického cintorína.

Symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách je najstarším svojho druhu u nás. Je už 87 rokov miestom spomienky na tých, ktorí tragicky zahynuli v horách. Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou je momentálne na skalách umiestnených 404 pamätných tabuliek so 554 menami obetí vysokohorských tragédií.

Od minulej jesene pribudli na Symbolickom cintoríne štyri nové tabuľky so štyrmi menami. Jedno z nich je meno známeho poľského horolezca a inštruktora športového lezenia Kacpera Tekieliho, ktorého tento rok v máji strhla vo švajčiarskych Alpách lavína. Spolu s ním má svoju tabuľku pod Ostrvou aj horolezec Matúš Brezovský, ktorý zahynul po páde na Mont Blanc ešte v roku 2019.

Ďalšia tabuľka patrí inštruktorovi vysokohorskej turistiky Jánovi Jamborekovi, ktorého pri schádzaní zo Zlobivej zasiahla v auguste 2021 padajúca skala. Štvrté meno, ktoré pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou, je meno Renáty Uhlárovej, dlhoročnej členky Klubu slovenských turistov. Osudným sa jej v roku 2021 stalo zlyhanie srdca pri zostupe z Kriváňa. V najbližších dňoch by mali osadiť pamätnú tabuľku aj Dawidovi Urbańczykovi, ktorý v júni 2023 zahynul po páde z Batizovského štítu.

Momentálne sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 404 tabuliek, na ktorých je 554 mien obetí hôr. Ak budú priať podmienky, ešte do soboty k nim pribudne aj pamätná tabuľa venovaná murárskemu majstrovi Michalovi Orolinovi a jeho pomocníkom Jánovi Orolinovi i Jánovi Svitaňovi, ktorí spolu s tesárom Jozefom Keďuchom v roku 1936 postavili kaplnku v areáli Symbolického cintorína píše pán Rastislav Ovšonka.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí patrí do kompetencie Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku. Tá sa ako správca cintorína stará aj o údržbu celého areálu vrátane detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!

Im bude venovaná pietna spomienka, ktorá sa uskutoční v sobotu, 21. októbra 2023 o 11:00. Na všetky obete hôr budú spomínať príbuzní, priatelia a známi počas tradičnej bohoslužby na Symbolickom cintoríne.

Symbolický cintorín spravuje Kuratórium, ktorého členmi sú pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku a členovia Tatranskej horskej služby dobrovoľného zboru.

Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u a dobrovoľní horskí záchranári venujú obetiam tichú spomienku a položia kvety k pamätným tabuliam.

Vstup na Symbolický cintorín je voľný!
Je len na zvážení turistov, či dobrovoľnou sumou prispejú na jeho údržbu.

Lokalita nie je návštevníkom prístupná celoročne, od 1. novembra až do 14. júna sa na ňu vzťahuje sezónna uzávera!!!

Redakčný článok ©Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies