Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

PREDĹŽENÉ - - - 100 rokov Dunajplavby 2022 Bratislava

PREDĹŽENÉ - - - 100 rokov Dunajplavby 2022 Bratislava
Termín: 21.10.2022 - 15.05.2024
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Bratislava (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.visitbratislava.com

Popis

100 rokov Dunajplavby 2022 Bratislava

DÁTUM A ČAS
Od 21. okt. 2022
Do 15. máj 2024

TELEFÓN
02/524 441 63

ADRESA
Šancová 6419/1A, 811 05

Trvanie výstavy je predĺžené z 30.9.2023 do 15. mája 2024

Spoznajte príbehy slovenských lodí na riekach, moriach a oceánoch

Dunaj ako európsky veľtok slúži od nepamäti ako dopravná tepna. Od začiatku 19. storočia sa na ňom začala rozvíjať moderná lodná doprava. Na slovenskom úseku Dunaja postupne vznikli prístavy v Bratislave, Komárne a Štúrove.

Plavebné podnikanie v novovzniknutom československom štáte začalo už v marci 1919, a to vznikom Československého dunajského dopravnárenského úradu (ČSDÚ) so sídlom v Bratislave. Československo mohlo bezplatne používať 19 remorkérov a 460 nákladných člnov z flotily Prvej dunajskej rakúskej paroplavebnej spoločnosti (DDSG) a Maďarskej riečnej a námornej plavebnej spoločnosti (MFTR).

ČSDÚ si napokon prenajal od DDSG 5 parných bočnokolesových remorkérov a 44 nákladných člnov. Okrem toho dal opraviť väčší počet člnov zadržaných v Komárne. S týmto lodným parkom začal 20. októbra 1919 plavebnú činnosť ako prvý na Dunaji vôbec.

Ekonomická situácia nového československého štátu sa v prvej polovici roku 1922 stabilizovala už natoľko, že štátna správa mohla začať rokovať o založení plavebných akciových spoločností na Dunaji a na Labe. Odvtedy zabezpečovala dopravu na Dunaji plavebná spoločnosť, ktorej dnešným pokračovateľom je akciová spoločnosť Slovenská plavba a prístavy (SPaP).

Jej hlavným poslaním je zahraničná a vnútroštátna doprava tovaru po vnútrozemských vodných cestách, doprava tovaru nákladnými člnmi, uskutočňovanie prekladu a skladovania tovaru, ako aj vykonávanie špedičnej činnosti vo vnútrozemských námorných prístavoch a prekladiskách.

Výstava približuje storočnú históriu plavby na území Slovenska od obdobia vzniku podniku v roku 1922 až do súčasnosti. Návštevníci sa tu môžu oboznámiť s históriou plavebného podniku prostredníctvom informačných panelov, veľkoplošných obrazov, máp, ako aj dobových artefaktov. Nechýbajú ani dobové dokumenty, ale tiež rôzne strojné a lodné zariadenia, ktoré sa používali na lodiach na Dunaji. Prezentovať tu budú lodné zvony, kotvy rôzneho typu, vrtule či rádiostanice. Svojou veľkosťou zaujme piest lodného motora s priemerom 350 mm.

Určite osloví širšie spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií. Pri pohľade na unikátne modely lodí, ktoré plávali pod vlajkou plavebného podniku, si na svoje prídu malí aj veľkí.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies