
| Termín: | 22.05.2026 |
| Téma: | CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA | SLÁVNOSTI a FESTIVALY |
| Miesto konania: | Špania Dolina (SR - Banskobystrický kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
| Web: | www.spaniadolina.sk
www.aktuality.sk/clanok/HYltU2e/pred-poltisicrocim-zazila-banska-bystrica-krvavy-rok-povstanie-banikov-sokovalo-uhorsko/ |
500. výročie Baníckeho povstania 2026 Špania Dolina
Kedy: 22. 5. 2026
Kde: Špania Dolina
Organizátori:
Obec Špania Dolina, Banícke bratstvo Herrengrund
Jubilejné 500. výročie sa pripomína počas celého roka 2026.
Celý rok 2026 si na Španej Doline budeme pripomínať 500. výročie Baníckeho povstania.
Táto udalosť sa do histórie zapísala ako najväčšie povstanie baníkov v stredoslovenskej banskej oblasti počas feudalizmu.
Banícke povstanie na Španej Doline (1526) bolo najväčším povstaním baníkov v stredoslovenskej banskej oblasti, ktorého 500. výročie sa pripomína počas celého roka 2026.
Významná historická udalosť z obdobia feudalizmu sa viaže k špaňodolinskému baníctvu a tamojším banským spolkom, ktoré túto udalosť oslavujú.
Hoci na začiatku 16. storočia získavali banícke stavy na území Slovenska vplyv, postupne ich oslabovala politika mestského patriciátu. Baníctvo v Banskej Bystrici a okolí sa dostávalo do materiálno-technických problémov a v 20. rokoch sa pri banských podnikoch začal vytvárať koordinovaný boj proti feudalizmu. Banícke stavy nesúhlasili s vyplácaním miezd, ktoré sa realizovali špeciálnou mincou, tzv. výplatnou známkou. K tomu sa pridružili ťažké pracovné podmienky a zvyšovanie daní a poplatkov. Prehlboval sa tiež problém zásobovania potravinami a podpory v chorobe.
Ozbrojení baníci 16. mája 1525 demonštrovali v Banskej Bystrici za zvýšenie miezd. Do pohybu sa dali tiež na Starých Horách, v Kremnici, Banskej Štiavnici a Hodruši. Celé leto baníci striedali protesty s demonštráciami a zastavovaním prevádzok. Odmietali prijímať mzdy v menej hodnotných peniazoch, ktoré medzičasom stratili až dve tretiny svojej hodnoty a ich cena stále klesala úmerne so stálym zvyšovaním cien na trhoch riadených mestskou radou. Baníkom síce sľúbili, že časť mzdy im bude vyplácaná v starej mene, ale keďže ťažiari dohodu nedodržali, 500 ozbrojených haviarov sa utáborilo pred hradbami mestského hradu Banskej Bystrice.
Na jeseň 1525 vznikol obranný Banícky zväz so strediskom v Španej Doline, ktorý udržiaval spojenie medzi jednotlivými baníckymi zoskupeniami. V januári 1526 zväz pripravil ozbrojené povstanie. Baníci 24. februára vtrhli do mesta, vyrabovali mestskú zbrojnicu, odkiaľ zobrali tri najlepšie delá, pušky, bojovú výstroj a iné zbrane. Vnikli aj do niektorých meštianskych domov a pivníc a vyplienili ich, niektoré podpálili a na desať dní obsadili celé mesto.
Vzbúrenci Banskú Bystricu opustili až po vyplatení miezd a keď sa im nepodarilo dobyť zámocký areál, do ktorého sa bohatí mešťania sa uchýlili.
Sociálne napätie pokračovalo a keď haviarom v máji opäť nevyplatili dlžné mzdy, rozhodli sa to riešiť opäť radikálnym spôsobom. Najprv v júli vyrabovali v meste farský majer a povstalecký boj baníkov vyvrcholil v lete 1526. Niekoľko desiatok z nich 2. augusta opäť vtrhlo do Banskej Bystrice s cieľom vyrabovať a vypáliť v meste panské sídla.
Aj tieto snahy boli však potlačené. A hoci sa väčšina povstalcov rozutekala do okolia a niektorí do „exilu“ v moravskom Valašskom Meziríčí, v septembri na šibeničnom vrchu obesili piatich aktérov povstania - Andreja Kollára, Andreja Kocku, Jána Skocka, Jakuba Köhlera a Maca Siegla. Na pamiatku baníckej vzbury proti feudálnemu útlaku sa konajú spomienkové akcie.
Zdroj: www.aktuality.sk/clanok/HYltU2e/pred-poltisicrocim-zazila-banska-bystrica-krvavy-rok-povstanie-banikov-sokovalo-uhorsko/