Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Svätourbanské slávnosti Sebechleby 2015 - XXI. ročník

Svätourbanské slávnosti Sebechleby 2015 - XXI. ročník
Termín: 23.05.2015
Téma: VINOBRANIE a VÍNO
Miesto konania: Sebechleby – Stará Hora (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.sebechleby.com

Popis

Svätourbanské slávnosti Sebechleby – Stará Hora

Obec Sebechleby a Matica Slovenská Vás pozýva na XXI. Svätourbanské slávnosti 23. máj 2015 - Sebechleby - Stará Hora.

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry - Stará Hora - slávnosť venovaná svätému Urbanovi - patrónovi vinohradníkov a sebechlebským vinohradníkom.

Program:
10:30 hod. Svätá omša / kaplnka sv. Urbana /
15:30 hod. Dychová hudba Sebechlebskí hudci
16:00 hod. Otvorenie – príhovory
16:30 hod. Folklórna mozaika – domáci účinkujúci:
FSk Geľovianka
MSS Sebechleban
OS Geľo
DFS Vienok
DFS Škovránok

Sprievodné podujatia:
Národopisné múzeum, ľudoví výrobcovia, návšteva pivníc s ochutnávkou domácich odrôd vín.

Svätý Urban alebo Urban I., (lat. Urbanus), bol 17. pápežom v období pontifikátu 222 – 230. Stal sa ním v roku, keď bol zavraždený cisár Heliogabalus, po ktorom vládol Alexander Severus. Podľa Liber Pontificalis bol Urban Riman, syn Ponciána. Jeho predchodcom bol pápež Kalixt I. a následníkom pápež Poncián. Na Slovensku sú vinohrady zasvätené pápežovi svätému Urbanovi, on je vyobrazovaný spolu s vinnou révou - hroznom. Pápež Urban sa vďaka legende, ktorá hovorí, že sa ukryl vo vinici pred prenasledovaním a tým sa zachránil, stal patrónom vinohradníkov.

Nevieme, či Urban, ktorý bol rímskym pápežom v rokoch 223- 230, mal rád víno alebo zakladal vinohrady, no stal sa obľúbeným patrónom vinohradníkov. Všade, kde sa na území Slovenska pestovalo hrozno, patril 25. máj k významným sviatkom. Vinohradníci si uctievali tohoto patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a predovšetkým ochranu úrody vo viniciach.

Donedávna stáli solitérne sochy tohto svätca pri cestách vedúcich k vinohradom. Všemožné spôsoby naklonenia si tohto patróna sa udržali v praktizovaní úkonov súvisiacich s ovíjaním jeho sochy girlandami rozvinutej vinnej révy, alebo kladením nádob s vínom k jeho nohám.

Mnohé obce mu postavili pekné kaplnky, ku ktorým sa chodievali modlievať procesie v deň jeho sviatku. Niekedy sa však ľudia spontánne rozhnevali na svätca, ktorý nepriniesol dobré počasie. Jeho sochy polievali špinavou vodou, alebo ak v tento deň pršalo, vliekli ich po zemi a hádzali ich do potoka.

Pestovanie viniča a sadenie vínnej révy má u nás dlhú tradíciu. Obraz viníc dotvárala v minulosti vo vinárskom prostredí silueta sochy Sv. Urbana, ktorá neodmysliteľne patrila do tohoto priestoru a neopakovateľne zelenej atmosféry viníc.

Jedna stará múdrosť hovorí: "Keď prichádza víno, odchádzajú tajnosti".

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies