Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

"Keď sa zima opýta" Martin 2015

Termín: 11.10.2015
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Martin - Múzeum slovenskej dediny (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.skanzenmartin.sk
www.snm-em.sk

Popis

"Keď sa zima opýta" Martin 2015

Ukážky tradičného spracovania a využitia poľnohospodárskych plodín pred zimným uskladnením, zemiaky v tradičnej a súčasnej kultúre, ochutnávky a súťaže v príprave zemiakových jedál.

Zoznámte sa s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň. Jednu z najvoňavejších programových nedieľ v Múzeu slovenskej dediny – podujatie Keď sa zima opýta – si budete môcť užiť 11. októbra 2015 od 10.00 do 16.00 hodiny.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia v martinskom skanzene členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či pučenie fazule boli bežnou zručnosťou, pretože tieto potraviny tvorili v minulosti dôležitú časť jedálneho lístka našich predkov.

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov. Môžete ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad zemiaky pečené v pahrebe, posúchy, podlesníky alebo lokše, ale aj jedlá z pohánky a kapusty. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách.

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa či pri oprave kovových častí hospodárskeho náradia, v ďalších častiach expozície sa zoznámite s jesennými prácami na poli alebo štiepaním dreva. V tkáčskej dielni sa budete môcť naučiť tkať plátno a koberce.

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať tkanie, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.
Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. bude hrať Podhradská ľudová muzika.
O 13.30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

Bližšie informácie:
Ing. Jaroslava Ďurdíková
043/24 58 115
jaroslava.durdikova@snm.skCopyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny