Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

75. rokov 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy vo Wellande, Ontário 2015

75. rokov 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy vo Wellande, Ontário 2015
Termín: 17.10.2015
Téma: PODUJATIA NAŠICH KRAJANOV
Miesto konania: Weelland, Ontário, Kanada, (Zahraničie - Európa/Svet)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kanadskyslovak.ca

Popis

75. rokov 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy vo Wellande, Ontário 2015

Rok 2015 má špeciálny význam pre členov 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy vo Wellande, Ontário. Tento rok budeme oslavovať 75. výročie od založenia zboru.

Mnohí Slováci emigrovali do Kanady počas dlhých rokov politických nepokojov v ich rodnej krajine. Prví Slováci sa prisťahovali do mesta Welland v Ontáriu v roku 1923, a do r. 1930 už ich v meste bývalo veľa. V tých rokoch sa Welland spriemyselňoval a výstavba Wellandského kanálu prilákala mnohých aby prišli a usadili sa v tejto oblasti. Najťažšiu prekážku ktorej museli čeliť bolo naučiť sa po anglicky. Začali sa tiež schádzať pre priateľstvo a podporu v pohodlí svojho vlastného jazyka a zvykov.

Dňa 6. októbra 1940 založili vo Wellande 23. zbor Kanadskej slovenskej ligy. Tradícia, dedičstvo, jazyk a láska k ich rodisku uddržiavali novoprišlé skupiny Slovákov zjednotené a počas nasledujúcich rokov členstvo v zbore rástlo. V roku 1944 si kúpili svoju prvú halu, ktorá bola umiestnená na rohu ulíc King a Lincoln. V roku 1951 už kapacita haly nestačila a tak zakúpili nové stredisko na 162 Hagar Street, ktoré pomenovali Slovak Hall. Viac ako päťdesiat rokov Slováci z 23. zboru tvrdo pracovali aby svoju hala výborne udržiavali a zorganizovali v nej mnoho osláv a predstavení. Bolo to miesto pre všetkých Slovákov kam prichádzali aby sa stretli a prežili mnoho nádherných spomienok. Po mnoho rokov členovia nacvičovali a zahrali veľa slovenských divadelných predstavení, zakladali v nej kluby, tanečné skupiny, slovenskú školu a udržiavali štipendijný program pre mládež, ako aj mali pravidelné slovenské vysielanie cez miestnu rozhlasovú stanicu. Zapájali sa do mestských multikultúrnych podujatí, ako napr. sprievod na Festivale ruží, medzinárodné obedy na námestí, multikultúrny program v rámci Dní otvorených dverí, a displejom vo Wellandskom múzeu. Boli štedrí podporovatelia Wellandskej nemocnice a mnohých miestnyc charít a športových tímov ktoré finančne podporovali organizovaním úspešných projektov v Slovenskej hale ako prostriedok pre získavanie finančných zdrojov prostredníctvom večierkov hry binga a prenajímaním haly. Sála bola neskôr predaná v decembri 2004.

Tento rok v lete, mesto Welland zasadil krásne kvetné lôžko aby všetkým občanom pripomenul významné výročie 23. zboru KSL. Nachádza sa na rohu ulíc Niagara a Riverbank. 17. októbra 23. zbor oslávi svoje výročie veľkým banketom v chorvátskom kostole svätého Antonína vo Wellande.

Aj keď naša slovenská hala bola predaná pred mnohými rokmi, tradície, hrdosť na naše dedičstvo a priateľstvo nás stále udržiavajú jednotných. Vďaka odhodlaniu a tvrdej práce všetkých našich členov počas toľkých rokov, vitalita 23. zboru počas 75. rokov je niečo, na čo sme veľmi hrdí aj dnes.

Christine Dzugan
predsedníčka 23. zboru Kanadskej slovenskej ligy

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny