Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Horehronské dni spevu a tanca Heľpa 2016 - 51. ročník

Horehronské dni spevu a tanca Heľpa 2016 - 51. ročník
Termín: 24.06.2016 - 26.06.2016
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Heľpa (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.youtube.com/watch?v=y-UtW2ZivsQ
www.youtube.com/watch?v=FXtLgeWJmDM&feature=related
www.youtube.com/watch?v=q9KtAd3Ok1w&feature=related

Popis

Horehronské dni spevu a tanca Heľpa 2016 - 51. ročník
Folklórny festival s medzinárodnou účasťou.

Jeden z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku, 1. ročník sa uskutočnil v roku 1966. Pripravovatelia HDSaT sa zameriavajú na uchovávanie a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry predovšetkým regiónov Horehronia, Pohronia, Podpoľania a Gemera, ale i Liptova, Hontu, Malohontu, Novohradu, tiež oblastí východného, severného a západného Slovenska.

Obec a amfiteáter Heľpa

V dňoch 24. – 26. júna sa koná 51. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca.
Folklórny festival je trojdňový a predstavia sa nám domáce skupiny a súbory, ktoré uchovávajú folklórne dedičstvo ľudí odpradávna žijúcich pri Hrone, ale aj hostia z celého Slovenska.
Predstavujeme obce regiónu – je názov projektu Horehronských dní spevu a tanca. Zahŕňa každoročné komplexné predstavovanie vytypovaných obcí, ktoré sa zapísali do folklórneho registra nášho regiónu. Jeho obsahom je scénický program uvádzaný na javisku amfiteátra, sprievodné podujatia na heľpianskom námestí s tradičnými remeslami, zamestnaniami, domácou kuchyňou, miestnymi zaujímavosťami a výstavami, ktoré približujú históriu obce, jej materiálnu a duchovnú kultúru i súčasný život.
Privítanka – heľpianske folklórne kolektívy už po niekoľko rokov prezentujú svoju tvorbu v programe, ktorým zároveň otvárajú Horehronské dni spevu a tanca.
Prišli hostia zďaleka i zblízka – vystúpenia známych i neznámych folklórnych skupín, súborov a sólistov z celého Slovenska. Tento typ programu na HDSaT sa zrodil pred siedmimi rokmi a vystriedalo sa v ňom viac ako 2000 účinkujúcich. Program prebieha nepretržite štyri hodiny na námestí obce a navodzuje spontánnu festivalovú atmosféru.
Detské folklórne hnutie na Horehroní má dlhú a bohatú tradíciu. Cieľom a obsahom práce väčšiny detských kolektívov je vyhľadávanie a interpretovanie piesní, tancov, zvykov, riekaniek, hier i ďalších prejavov detského ľudového umenia. V samostatnom programe detský program predstaví tvorbu 10 súborov z nášho regiónu.
Hudobno - spevný program – program ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov.
Tématický program folklórnych skupín a súborov regiónu Brezno a Banská Bystrica, profilový program folkl. súboru, nedeľný Galaprogram, Tematickú výstavu v drevenici v prírodnom amfiteátri. To všetko sú programy a sprievodné podujatia,

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny