Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Veselá Veľká noc

Veselá Veľká noc
Termín: 18.03.2013 - 08.04.2013
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Tisovec (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.tisovec.com

Popis

Veselá Veľká noc

Autor: Michal Stejskal

Veľká noc prichodí,
príroda sa budí,
slnko teplým bozkom
pozdravuje ľudí.
Srdce nám potešia
prvé jarné kvety,
ako vrelý pozdrav,
čo k Vám od nás letí.

I keď to tak vonku nevyzerá – začína sa najkrajšie obdobie roka – dlho očakávaná jar so svojimi neopakovateľnými krásami. Toto obdobie sa spája aj so zvykmi Veľkej noci. Rok čo rok sledujeme zázračné znovuoživenie prírody, ktoré nás aj tak znovu a znovu fascinuje.

Aby sme si už v predstihu priblížili veľkonočnú atmosféru, pripravili sme pre všetkých záujemcov výstavu veľkonočných pohľadníc pána Martina Pliešovského z Hnúšte. Aj v dnešnej hektickej dobe, v čase esemesiek či mejlov, tetou poštárkou doručená pohľadnica znamená, že niekto na nás myslí i keď je ďaleko.

18. marca 2013 sme pripravili malú vernisáž týchto umeleckých dielok. K videniu je tak vystavených takmer 600 pohľadníc, čo je len malý zlomok z jeho viac ako 16-tisícovej zbierky. Slávnostnú atmosféru vernisáže navodili žiaci ZUŠ Tisovec, Sára Sujová a Sebastián Gabriel spolu so svojím pedagógom, Milanom Matuchom. Pán Pliešovský nás oboznámil s históriou vydávania pohľadníc, ukázal nám tie jeho najobľúbenejšie, i tie najstaršie.

Súčasťou výstavy je aj predaj háčkovaných veľkonočných vajíčok z rúk p. Soni Hrončekovej, Ireny Rosiarovej, Marínky Dianiškovej, Margity Manicovej, Rózky Babušákovej a Emílie Zvarovej, medovníčkových vajíčok a zvieratiek či kvietkov p. Evy Manicovej, Janky Rončákovej a Mirky Kochanovej, šúpolienk p. Evy Dolinajovej, medových sviečok p. Zuzky Karasovej.

Výstava je otvorená počas pracovných dní v čase od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00 hod. Je možné ju navštíviť a pokochať sa či naladiť sa na veľkonočnú atmosféru do 8. apríla 2013 v rodnom dome Vladimíra Clementisa.

Mirka Kojnoková, vedúca OKŠ

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny