Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Dedina ožíva Drienčany 2017 - 14. ročník

Dedina ožíva Drienčany 2017 - 14. ročník
Termín: 22.07.2017
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY | VARENIE a PEČENIE DOBRôT | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Drienčany, (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: driencany.sk
www.youtube.com/watch?v=p391Ek_sZ_Q
www.youtube.com/watch?v=TEsJDJvacNs

Popis

14. ročník kultúrno - spoločenského podujatia v rozprávkovej dedinke Drienčany.

Drienčany - pôsobisko Pavla Dobšinského.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1291, hoci sa predpokladá, že obec vznikla ešte skôr na starom sídlisku.

Otvorenie podujatia začína o 9:00, pre návštevníkov sú pripravené rozprávkové dvory s gastronomickými špecialitami, jarmok remesiel, tvorivé remeselné dielne Z rozprávky do rozprávky. Kultúrny program, v ktorom sa predstavia: speváčikovia ľudových piesní, heligonkári, fujaristi, Folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy, Zuzana Haasová a The Susie Haas Band, Folklórny súbor Podpoľanec.

V rámci sprievodných podujatí čakajú na návštevníkov slnečné hodiny, labirint, Pamätná fara P. E. Dobšinského - Múzeum slovenskej rozprávky a i.


Drienčany - pôsobisko Pavla Dobšinského.
(* 16. marca 1828, Slavošovce – † 22. októbra 1885, Drienčany) bol slovenský evanjelický kňaz, folklórista a zberateľ ľudovej slovesnosti, ktorý sa radí do obdobia romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1291, hoci sa predpokladá, že obec vznikla ešte skôr na starom sídlisku.

Obec s bohatou históriou poskytuje návštevníkom obce a okolia možnosť navštíviť historické pamiatky a prírodné zvláštnosti.

Pôsobisko spisovateľa, rozprávkara a folkloristu Pavla Emanuela Dobšinského, t. j. pamätnú evanjelickú faru, v ktorej žil a tvoril takmer 24 rokov. Fara je dnes v rekonštrukcii. Po zrekonštruovaní má fara slúžiť ako Múzeum slovenskej rozprávky.

V areáli evanielického kostola je miesto posledného odpočinku Pavla Dobšinského. V jeho blízkosti je pochovaný ďalší významný dejateľ slovenských dejín, zberateľ ľudovej slovesnosti Jonatan Dobroslav Čipka (1819 - 1861).

Kostol (ev. a. v.), postavený na staršom neskororománskom základe prvého kostola v 13. storočí. Kostol bol v rokoch 1513 a 1793 prebudovaný. Je postavený na vyvýšenom mieste, dostupný krytým dreveným schodišťom - tzv. házik. Je obohnaný múrom so strelnými otvormi. Kostol má drevený kazetový strop a drevenú kazateľnicu s akantovou ornamentikou. Na oltári je obraz Ježiša z prvej polovice 19. storočia.

Súčasťou areálu kostola je aj renesančná zvonica zo 17. storočia.

Pod areálom fary sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského so symbolom Zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Odhalený bol v roku 1971. Jeho autormi sú akad. Sochár M. Ksander a Ing. Arch. J. Chrobák.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies