Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jozef Jankovič : Architektúry

Jozef Jankovič : Architektúry
Termín: 25.04.2013 - 07.06.2013
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Praha (Zahraničie - Česko)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.mzv.sk/sipraha

Popis

Jozef Jankovič : Architektúry

Pozývame Vás na vernisáž výstavy Jozefa Jankoviča, ktorá sa bude konať vo štvrtok 25. apríla 2013 o 18.00 hod. v Galérii Slovenského inštitútu, Jilská 16, Praha 1.

V priebehu 70. rokov vzniká cyklus virtuálnych architektúr, ktorý otvára autorovi možnosť charakteristickým spôsobom reagovať na aktuálnu osobnú aj spoločenskú situáciu. V tomto čase má autor obmedzené možnosti voľnej tvorby. Autor bol vylúčený zo ZSVU a jeho tvorbu nie je možné vystavovať ani kriticky reflektovať.

Sochárska tvorba musí ustúpiť do úzadia vzhľadom na svoju materiálnu náročnosť, ale autor nachádza aj iné spôsoby vyjadrenia.

Architektonické projekty sú veľkorysými návrhmi rôznych stavieb, ktoré svojou funkciou prezentovanou už v názve objektu ironizujú budovateľský pátos. Viaceré projekty sú podrobnejšie popísané a odhaľujú sarkastickým spôsobom absurditu konkrétneho návrhu.

Budovy majú antropomorfnú „jankovičovskú“ podobu, skrytá figuratívnosť kontrastuje s ich odľudštenosťou, masovosťou, technicistickým prevedením.

Irónia návrhov zostáva aktuálna dodnes, mnohé z nich nastavujú zrkadlo aj dnešným developerským projektom.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies