Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Za vínom do Šenkvíc - 1. ročník

Za vínom do Šenkvíc - 1. ročník
Termín: 08.06.2013
Téma: VINOBRANIE a VÍNO | SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Šenkvice (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.senkvice.org
www.senkvickevino.sk

Popis

Za vínom do Šenkvíc - 1. ročník

Po úspešnom 0. ročníku 2012 dňa 8.6.2013 šenkvickí vinohradníci otvoria svoje pivnice od 11:00 do 18:00 hodiny. V Šenkviciach vás v tomto roku 2013 privíta 13 vinárov vo svojich 17. pivniciach na 1. ročníku "Za vínom do Šenkvíc".

V sprievodnom programe sa uskutoční 5. ročník súťaže vo varení gulášu "Ockov kotlík Šenkvice".

Vino v Šenkviciach

Víno a vinohradnícka obec Šenkvice patrí do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, rajón modranský. V súčasnosti podľa počtu obyvateľov je najväčšou vinohradníckou obcou pod Malými Karpatmi.

Vinohradníctvo a víno tu má dlhú tradíciu o čom svedčí fakt, že už v roku 1580 tu 83 majiteľov viníc dosiahlo úrodu vyše 65 000 litrov vína. V novodobej histórii vinohradníctva zohrali hlavnú úlohu najmä 2 faktory - vznik poľnohospodárskeho družstva a výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej. Šenkvické poľnohospodárske družstvo vzniklo v roku 1957 a hospodárilo dlhé roky s vinohradmi o výmere 165 ha. Preslávili ho najmä skvelé tramíny, ktorým ťažké ílovité šenkvické pôdy dodávali žiadanú zemitosť a korenitosť.
Progres do vinohradníctva nielen v obci, ale i v rámci Slovenska priniesla existencia Výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej Šenkvice. V obci sa darilo tradičným najmä bielym odrodám- Veltlínske zelené, Rizling vlašský, zo skorších Iršai Oliver, a už spomínaný Tramín červený.

Z výskumnej stanice sa postupne dostávali do pestovania nové moravské a slovenské odrody ako André, Aurelius, Muškát moravský, Pálava, Devín, Dunaj, Nitra, ale aj svetové odrody- Dornfelder, Cabernet sauvignon, Zweigeltrebe, či Merlot. Kvalitatívnou prestavbou prešli aj tradičné odrody a tak popri veltlínoch či vlašákoch tu dnes majú svoje miesto aj kvalitatívne odrody z rodiny burgundských a Rizling rýnsky.

Po zmene spoločenského režimu v roku 1989 sa otvorili nové cesty podnikaniu dnes v Šenkviciach sídlia známe vinárske firmy- Karpatská perla, Vinárstvo Ing. Marián Bočko a Vinárstvo Kamil Kukumberg. Víno menších vinohradníkov a vinárov zoskupuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice, ktorý vznikol v roku 2000 a stará sa o osvetu vinohradnícku aj vinársku. Preto aj v tomto, pre vinohradníkov a víno nepriaznivom období vzniklo v obci niekoľko moderných viníc, ktoré dávajú záruku, že v Šenkviciach si dobré víno nájdete aj o niekoľko desiatok rokov.

V obci Šenkvice sa víno a vinič hroznorodý pestuje na cca 300 ha. Najpestovanejšou odrodou je Veltlínske zelené. Okrem tradičného sortimentu sa tu pestujú aj odrody menej známe, rôzne novošlachtenia, či odrody svetové. Z muštových bielych odrôd je to napríklad Devín, Muškát moravský, Aurelius, Aromína. Z muštových odrôd modrých Nitra, Dunaj, André, Gamay, Merlot, Dornfelder, Domina. Vo vinohradoch sa môžete stretnúť aj s atraktívnymi slovenskými stolovými odrodami ako je Dóra, Diamant, Opál, Rubánka, Ametyst, Onyx, Negra.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies