Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Siedmo Párnickô švábkobraňá

Siedmo Párnickô švábkobraňá
Termín: 25.08.2013
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Párnica (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.parnica.sk

Popis

Siedmo Párnickô švábkobraňá
25.8.2013 – športový areál Párnica

V roku 2013 sa uskutoční už siedmy ročník celoslovenského folklórneho festivalu, festivalu ľudovej hudby, spevu a tanca Siedmo Párnickô Švábkobraňá

Vystúpia na ňom detské folklórne súbory a skupiny, folklórne súbory a skupiny dospelých a ľudové hudby z blízkeho aj širokého okolia.

Súčasťou kultúrneho podujatia bude aj tradičný remeselný jarmok, ochutnávka tradičných slovenských špecialít zo švábky, súťaž v škrobaní švábky, trení švábky, o najdlhšiu šupku, atrakcie pre deti a mnoho ďalšieho.

Myšlienka usporiadať folklórny festival aj v Obci Párnica sa zrodila v hlavách pár nadšencov – vyznávačov tradičnej ľudovej kultúry. Všetky okolité dediny mali nejakú svoju už tradičnú akciu: Veličiansky jarmok, Porubské dni, Zázrivské dni. A čo Párničania sme horší ? Od myšlienky k realizácii prvého ročníka kultúrneho podujatia Párnického švábkobraňá prešlo ešte veľa vody cez Zázrivku.

Tu treba spomenúť pána, ktorý nášmu podujatiu dal názov Vlado Janiga, rodák z Párnice prišiel s takýmto nápadom. A uznáte všetci, že je to dosť výstižné. Ak môžu mať dolniaci vinobranie, trnkobranie, prečo nie Oravci švábkobranie?

Okrem vystúpení folklórnych súborov a folklórnych skupín si návštevníci môžu pochutnať počas celého kultúrneho podujatia na tradičných švábkových jedlách: švábková baba, matrtúch, bryndzové halušky, pirohy, kabáč, pečená švábka. Vystúpenia sú spestrené súťažami o najdlhšiu šupku, súťaž v škrobaní a trení zemiakov.

Súčasťou kultúrneho podujatia je tradičný remeselný jarmok. Každoročne máme prihlásených cez 20 remeselníkov rôznych remeselných profesií. Vstupné na podujatie pre deti – ako ináč 1 ks švábky.

Slová na záver: Regionálna, miestna kultúra sa nemôže zaobísť bez úprimných , nezištných a obetavých ľudí. Títo nadšenci sa nevyhrievajú vo svetlách reflektorov, nehviezdia pred objektívmi televíznych kamier či fotoaparátov. Desiatky, stovky hodín venujú príprave programov s tematikou ľudového spevu, tanca a dávnych obyčajov. Odmenou pre nich najčastejšie býva slovko vďačnosti. Preto treba poďakovať všetkým , ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili, alebo sa práve rozhodli, že sa pričinia o zorganizovanie ďalšieho ročníka, ktorý nás čaká 25. 8. 2013. Privítame akúkoľvek pomoc a tešíme sa spolu s Vami.

Po omši od 13. hod začne zaujímavý program na futbalovom štadióne v Párnici farmárskymi trhmi. Bude pokračovať výstavou poľnohospodárskej techniky z minulosti, ale nebude chýbať ani súčasná technika.

Z Veľkej Lomnice prídu výskumníci poradiť o pestovaní švábky a iných poľnohospodárskych plodov.

Sú pripravené súťaže v škrobaní švábky, trení švábky, prenášaní vriec i o najdlhšiu šupku.

Organizátori ponúkajú také pochúťky ako bryndzové halušky, švábkové placky, pečená švábka, švábková baba i pirohy a ďalšie pochúťky.

Viete čo je "matrtúch"? Ak nie príďte na Švábkobraňá 2013 a dozviete sa. Prezradíme Vám, že chutí úžasne! Tak už asi tušíte čo je "matrtúch".


Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny