Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Výstava Kraslica 2020 Žiar nad Hronom

Výstava Kraslica 2020 Žiar nad Hronom
Termín: 06.03.2020 - 15.04.2020
Téma: KULTÚRA | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Žiar nad Hronom (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.osvetaziar.sk/kraslica-2020/

Popis

Výstava Kraslica 2020 - Juliana Rečlová a jej hostia

Výstavná sieň Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom

Výstava vznikla v spolupráci Pohronského osvetového strediska a Juliany Rečlovej, ktorej tvorbu kraslíc podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Kraslice tvorí s použitím priadze, pričom inšpiráciu čerpá z tradičnej slovenskej ornamentiky s presahom do moderného dizajnu. Od roku 2004 spolupracuje s Ústredím ľudovej umeleckej výroby a ako lektorka tvorivých dielní s POS v Žiari nad Hronom.

Kraslice už vo svojom názve ukrývajú krásu. Ich zdobenie neodmysliteľne patrí do slovenských zvykosloví a hrá dôležitú úlohu pri zachovávaní tradícií. V súčasnej dobe sa používajú rôzne techniky výroby kraslíc a ich tvorcovia sa inšpirujú modernými dizajnovými prvkami, ornamentmi ale aj tradičnými motívmi. Tvorba Juliany Rečlovej je toho príkladom. Na výstave sa prezentujú aj ďalší autori z nášho regiónu (Žiaru nad Hronom, Kremnice, Žarnovice, Bzenice a Novej Bane): Marián Jausch, Anna Danková a Jarmila Mecelová používajú madeirovú techniku, maľované kraslice vyrába Ľubica Šurková a drôtovaniu sa venujú Blažena Kriváková a Cecília Rečlová.

Pozývame Vás na vernisáž výstavy, ktorá sa uskutoční vo výstavnej sieni MsKC v Žiari nad Hronom dňa 6.3.2020 o 16.00 hod. Výstava potrvá do Veľkej noci.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies