Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Chlebom a vínom

Chlebom a vínom
Termín: 29.08.2013
Téma: KULTÚRA | VINOBRANIE a VÍNO | SLÁVNOSTI a FESTIVALY | VARENIE a PEČENIE DOBRôT | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Areál Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.muzeumtv.sk

Popis

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, srdečne pozýva dňa 29. 8. 2013 všetkých Trebišovčanov i obyvateľov z jeho okolia na tradičný dožinkový festival, ktorý nesie názov „Chlebom a vínom“.

Podujatie sa uskutoční v areáli trebišovského kaštieľa ako jedno z TOP podujatí Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita.

Cieľom je ponúknuť miestnym občanom možnosť nielen sa oboznámiť, ale i bližšie spoznať kultúrne tradície zemplínskeho regiónu a taktiež zincsenovať názorné ukážky príbehov, viažucich sa k festivalovej téme a miestu konania.
Súčasťou programu budú bohaté tanečné i spevácke vystúpenia folklórnych súborov. Predstavia sa i tanečníci s kultúrou indických a írskych tancov. Tvorba ľudových remeselníkov odhalí ako sa kedysi plisovali sukne, tkali koberce, kuli rôzne nástroje, vyrezávali z dreva zaujímavé ornamenty.

V priestore dvora múzea bude po celý čas prebiehať výstava poľnohospodárskych strojov. Predvedená bude činnosť, ktorú účastníci festivalu nemajú veľkú možnosť vidieť široko- ďaleko, lebo iba s múzeom v Trebišove je spätý unikátny ručný spletací stroj z 19. storočia, na ktorom budú chlapi pliesť lano.

V tomto roku je pripravená aj jedna novinka. Do Trebišova sa dostaví vláčik, ktorý odštartuje v Košiciach o 9hodine a 20 minúte. Klub historických koľajových vozidiel pri RD Haniska pri Košiciach sa postará o to, aby sa i vzdialenejší záujemcovia dopravili na trebišovský dožinkový festival.

Veľkolepý projekt „Chlebom a vínom“ odštartuje na pódiu pred bránou trebišovského kaštieľa o 11.00 hod. Následne je pripravené ojedinelé znázornenie mlátenia obilia priamo pred očami návštevníkov, mletie zrna a pripravovať sa bude aj cesto na chlieb, ktorý si účastníci podujatia budú môcť dokonca sami upiecť. Na pravé poludnie sa predvedie Kulinárium, ktoré umožní nazrieť do tradičnej i súčasnej gastronómie.
Pódium sa naplní súťažiacimi, ktorí si zmerajú sily v jedení lokší na čas, v odhade množstva zrna v nádobe, v ťahaní vína s lopovom do odmerného valca. Súťažiť sa bude dať o najlepšiu tokajskú lipovinku a v mnohých iných aktivitách. Na našich návštevníkov čakajú mini ZOO, jazda na poníkoch a pre tých najmladších tu bude jedinečná rozprávková krajina HALIGANDA.

Lákavá ponuka je určená aj deťom. Lampášik do ruky, rôzne blikajúce svetielka a na hlave tykadielka prezrádzajú každú vínnu mušku Svetlušku. Takto skrášlené deťúrence budú môcť večer rozžiariť kaštieľ. Sladká odmena ich zaručene neminie.

V popoludňajších hodinách prebehne odovzdanie štafety Kľučových podujatí programu Terra Incognita mestu Trebišov, ktoré bude zabezpečovať prípravu a organizáciu ďalších dvoch dní podujatia v areáli amfiteátra a mestského parku. Aj počas nich čaká na miestnych veľa zábavy, zaujímavý program, súťaže a ďalšie aktivity.

Kultúrny program bude prvý deň festivalu“ Chlebom a vínom“ zavŕšený vystúpeniami troch zoskupení, dobre známych na slovenskej hudobno-tanečnej scéne: FS ŽELEZIAR, a’capella FreeVoices a alternatívna prešovská skupina CHIKI LIKI TUA.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies