Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Dožinky v Turej Lúke 2020

NOVÉ - - - Dožinky v Turej Lúke 2020
Termín: 01.08.2020 - 02.08.2020
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Myjava - Turá Lúka (SR - Trenčiansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: myjava.sk

Popis

Dožinky v Turej Lúke 2020

Miesto: Turá Lúka – Padelky
Dátum: 01.08. 2020
Čas: 10:00 - 12:00

I keď to nejaký čas nebolo isté, podujatie tradičnej ľudovej kultúry s názvom Dožinky v Turej Lúke sa napokon uskutoční aj tento rok. A to počas prvého augustového víkendu 1. a 2. 8. 2020.

Dožinky pre vás opäť pripravujú nezisková organizácia Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc v spolupráci s mestom Myjava, Centrom tradičnej kultúry v Myjave, Poľovníckym združením Turá Lúka a ďalšími organizáciami. Realizáciu podporujú Fond na podoru umenia a Trenčiansky samosprávny kraj.

A na čo sa môžeme v polovici letných prázdnin tešiť? Sobotňajší program odštartuje v sobotu o 10.00 h Dožinkovým jarmekom, koncertom Dychovej hudby Myjavci, ochutnávkou regionálnych špecialít Jak od babičky a Koštovkou páleného v mestskej časti Turá Lúka, v blízkosti Gazdovského dvora. V rovnakom čase sa začnú aktivity v oddychovom areáli Padelky. K dispozícii budú tradičné detské ihrisko, minifarma, možnosť jazdenia na koni i výstava historickej aj súčasnej poľnohospodárskej techniky.

O 10.30 h si budeme môcť pozrieť ukážky tradičných poľných prác v podaní členov FSk Kýčer z Turej Lúky a FS Kopa z Myjavy. Toto pásmo ponesie názov Kosí Jano, mláti Palo a bude obohatené o súťaž v kosení, do ktorej sa môžu zapojiť aj samotní návštevníci Dožinkov.

Od 11.00 bude program pokračovať detskými tvorivými dielňami a Gurmánskymi hodami v réžii turolúckych poľovníkov. Krátko po poludní, o 12.15 h, si malí návštevníci budú môcť vyskúšať Školičku spevu a tanca.

O 13.00 h odovzdajú zástupcovia Centra tradičnej kultúry v Myjave ocenenia za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry a o pätnásť minút neskôr bude pódium v Padelkoch patriť Folklórnemu súboru Kopaničiar a Detskému folklórnemu súboru Kopaničiarik, ktorí sa predstavia v pásme Na poli vrtkí a v tanci hybkí.

O 14.30 h naši folkloristi začnú prípravu dožinkových vencov a potom o 15.00 h sa v sprievode vyberú do Gazdovského dvora, aby ich odovzdali gazdovi a dali si oldomáš - tradičnépohostenie po ukončení prác na poli.

Od 16.00 h budú v Gazdovskom dvore vyhrávať Ľudová hudba FS Kopaničiar a Myjavské heligónky. Sobotňajšiu ponuku uzavrie Dožinková zábava v Padelkoch, opäť s muzikantmi z Kopaničiara, ktorá začne o 19.00 h.

Dožinky oficiálne skončia v nedeľu 2. augusta o 9.30 h Službami Božími v evanjelickom chráme Božom v Turej Lúke. Pôjde o dožinkovú krojovú slávnosť spojenú s poďakovaním za žatvu, na ktorej sa zúčastnia aj FSk Kýčer a DFS Kopaničiarik. To ale tento rok nebude všetko. Myjavská mestská časť Turá Lúka, kedysi samostatná obec, si totiž v tomto roku pripomína 440. výročie svojho vzniku. Tomuto významnému jubileu bude jednak venovaná výstava, ktorú si budeme môcť pozrieť počas Dožinkov v Gazdivskom dvore, ale tiež samostatný a veľmi zaujímavý program v areáli Padelky, ktorý bude v nedeľu večer ukončený koncertom skupiny BL Gospel v turolúckom kostole. O tomto programe vás budeme informovať samostatne už čoskoro. Tešíme sa na vašu účasť a zároveň pripomíname, že aj na týchto akciách bude potrebné dodržiavať aktuálne nariadenia Úradu verejného zdravotníctva a dbať na zvýšenú hygienu!

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny