Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Radvanský jarmok Banská Bystrica 2021 - 363. ročník

NOVÉ - - - Radvanský jarmok Banská Bystrica 2021 - 363. ročník
Termín: 10.09.2021
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY
Miesto konania: Banská Bysrica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: bbonline.sk

Popis

NOVÉ - - - Radvanský jarmok Banská Bystrica 2021 - 363. ročník

363. Radvanský jarmok
23. Trh ľudových remesiel

Dátum: 10. september 2021
Námestie SNP, Banská Bystrica

V septembri si tradičný Radvanský jarmok zapíše svoje 363. pokračovanie, ktoré prichádza po historicky len druhej prestávke v jeho organizácii!!! Tu v minulosti spôsobila druhá svetová vojna a v roku 2020 pandémia koronavírusu.

Tak ako už celé stáročia, aj tentokrát sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie.

Radvanský jarmok patrí k najobľúbenejším podujatiam v našom meste. Banskobystričania i návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program i dobré jedlo. Dôležitou súčasťou sú remeselníci, ktorí každoročne predvádzajú svoje umenie.

Radvanský jarmok bol jeden z najznámejších a najväčších v celom Hornom Uhorsku. Pôvodne sa konal v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrici. Najucelenejší a najkrajší opis Radvanského jarmoku nám zanechal vo svojich spomienkach na detstvo spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský.

Popisuje, ako prichádzali jarmočníci z Novohradu, Hontu, Podpoľania aj z ďalekých „dolných zemí” a nosili svoje výrobky – hrnčiarske, garbiarske, tkáčske, syrárske a rezbárske.

Radvanský jarmok sa odlišoval od iných jarmokov na území Slovenska ťapnutím dievčat po zadku drevenou vareškou. Dodnes sa zachoval zvyk kúpiť si na jarmoku varešku a okoloidúce dievčatá ťapnúť po zadku. Prečo práve tento zvyk charakterizoval Radvanský jarmok, žiaľ ani dnes historici nevedia s istotou povedať, prečo práve varešky symbolizujú tento jarmok.

Ani 363. Radvanský jarmok 2021 nezostane svojej povesti nič dlžný. Mesto Banská Bystrica pripravuje pestrý kultúrny program, v spolupráci s viacerými inštitúciami aj špecializované výstavy a organizuje tiež stále sa rozširujúci trh ľudových remesiel.

@ Autorský článok napísal:
Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies