Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

16. reprezentačný ples Mojmírovce 2014

16. reprezentačný ples Mojmírovce 2014
Termín: 25.01.2014 - 26.01.2014
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Mojmírovce (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kastielmojmirovce.sk

Popis

Kaštieľ Mojmírovce Vás srdečne pozýva na

16. REPREZENTAČNÝ PLES

Mojmírovce a kaštieľ.
Asi 15 km od krajského mesta Nitra leží obec Mojmírovce. V strede obce sa nachádza rozsiahly chránený park, uprostred ktorého je umiestnený barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia, ktorý sa spája s menom rodu Huňadyovcov.

Najvýznamnejšou osobnosťou historicky narodenou v Mojmírovciach, bývalom Urmíne, bol

gróf Anton I. Grasalkovič (Grassalkovich, * 6. marec 1694, Mojmírovce - † 1. december 1771, Gödöllő).

Preslávil sa ako radca Uhorskej kráľovskej komory a dôverník Márie Terézie. Získal vysoké vyznamenania – stal sa barónom, grófom a udelili mu Veľkokríž Radu sv. Štefana. Bol významným donátorom umenia i architektúry a ostalo po ňom niekoľko desiatok barokových stavieb kostolov a kaštieľov na Slovensku a v Maďarsku.

Najznámejší je prezidentský palác v Bratislave, ktorý dal postaviť v roku 1760 ako svoje letné sídlo známy aj pod názvom Grasalkovičov palác.

Druhý najznámejší je barokový zámok v Gödöllö (slovensky Jedľovo), ktorý nechal postaviť v 30. rokoch 18. storočia ako svoje prepychové rodinné sídlo. Spolu s priľahlými budovami sa rozprestiera na ploche 17 000 m², obklopený parkom o veľkosti 29 hektárov. Od r. 1867 sa zámok stal letnou rezidenciou posledného rakúsko-uhorského panovníka Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety Bavorskej – známej skôr pod menom „Sisi“.

Súčasťou kaštieľa v Mojmírovciach je stála expozícia pripomínajúca všetkým návštevníkom, že Mojmírovce sú rodiskom grófa Grasalkoviča. Sálu zdobia portréty samotného Antona Grasalkoviča a jeho panovníčky Márie Terézie, v životnej veľkosti od akademickej maliarky Jarmily Veľkej, vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal postaviť, dobové erby a brnenia a veľkoplošný oblúkový obraz s výjavom znázorňujúcim korunováciu Márie Terézie od akademickej maliarky Táni Žitňanovej.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies