Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Človek a príroda Martin 2014

Človek a príroda Martin 2014
Termín: 14.09.2014
Téma: RôZNE +++ | KULTÚRA
Miesto konania: SNM - Múzeum slovenskej dediny Martin (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.snm.sk
www.snm-em.sk
www.skanzenmartin.sk

Popis

Vyryžujte si zrnko zlata, spoznajte potvorky z našich potokov a naučte sa podľa spevu rozoznať, čo Vám spieva za humnami. V nedeľu 14. septembra 2014 sa už desiaty raz stretneme pri poznávaní neživej a živej prírody v Múzeu slovenskej dediny. Na podujatie Človek a príroda pozýva Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa návštevníkov od 10.00 do 16.00 hod.
Neživú prírodu priblíži výučba ryžovania zlata s možnosťou získania certifikátu zlatokopeckého remesla. Popritom bude pre návštevníkov pripravená výstava a prednášky o mineráloch spojené s ich predajom.
Živá výstavka Potvory z našich potokov predstavia obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v tečúcich vodách našich potokov.
Kto to spieva za humnami? je program pre deti i dospelých s ukážkami hlasov vtákov spätých s prácou človeka na vidieku. Odznejú vtáčie spevy typické pre rôzne laznícke oblasti Slovenska. Pre deti sú pripravené doplňovačky a hádanky o vtáčikoch, pre tých najmenších i maľovanie odtlačkami prstov.
Pracovníci Správy Národného parku Veľká Fatra budú prednáškami pre záujemcov a panelovou výstavou prezentovať krásy a rozmanitosti tohto pohoria. Návštevníkom priblížia aj zvuky prírody a hlasy zvierat, pohybové a pobytové znaky zvierat a ukážkami predstavia vábenie zvierat.
Zamestnanci Národného parku Malá Fatra priblížia významné rastliny a živočíchy formou výstavy Druhy európskeho významu na Slovensku. Návštevníci na nej uvidia dermoplastické preparáty živočíchov a zábavnou formou sa dozvedia o krásach a zaujímavostiach našich deviatich národných parkov. V bloku Príroda všetkými zmyslami si môžu malí aj veľkí vyskúšať pocitovú skrinku, zvukové hrkálky, naučiť sa správne separovať s vláčikom separáčikom, vyrobiť si penaženku z Tetrapack-u či zúčastniť sa iných ekohier.
Súkromná farma z Turca bude prezentovať ekologické hospodárenie a chov pôvodného karpatského plemena koní – huculov. Deti sa budú môcť na nich aj previezť. Hlavne detských návštevníkov zaujme výstava hydiny, holubov a králikov.
Súčasťou podujatia bude tradičná výstava aktuálne rastúcich húb spojená s hubárskou poradňou a ochutnávkou hubového guláša a hubovníka.
Živú prírodu priblíži aj poradenstvo pri využití bylín, spojené s predajom liečivých bylinných zmesí a korení. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín.
Na svoje si prídu aj obdivovatelia sukulentov, kaktusov a exotických orchideí, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a zároveň poradia pri ich pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín zabezpečí výstavu svojich pokladov. Výstava bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.
Návštevníci si budú môcť zakúpiť výrobky z drôtu a dreva či prírodnú kozmetiku v podobe bylinkových mastí.
O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies