Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Chlebom a vínom Trebišov

Chlebom a vínom Trebišov
Termín: 28.08.2015
Téma: KULTÚRA | VINOBRANIE a VÍNO | SLÁVNOSTI a FESTIVALY | VARENIE a PEČENIE DOBRôT | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Trebišov (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.muzeumtv.sk

Popis

Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína, kultúrne zriadenie košického samosprávneho kraja, tradične organizuje a srdečne pozýva na podujatie dožinkových slávností s názvom „Chlebom a vínom“. Podujatie sa uskutoční dňa 28. 8. 2015 v areáli trebišovského múzea a začne o 13:00 hod. Cieľom podujatia je zachovať tradície zemplínskeho regiónu a zároveň priblížiť či pripomenúť tieto tradície obyvateľom žijúcim na tomto území.

Podujatie vychádza z dožinkových tradícií, a preto aj sprievodné akcie sa budú niesť v tomto duchu. Návštevníci si budú môcť nielen pozrieť, ale aj vyskúšať mlátenie obilia a mletie zrna. Okrem toho budú mať možnosť pozrieť sa na zrod tokajského vína, ako aj ochutnať tento zlatý mok z tejto výnimočnej vinárskej oblasti. Nebudú chýbať ani tradičné remeslá ako pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Predstavia sa aj majstri drevorezbári, kováči, tkáčky pokrovcov, pernikárky a nezabudlo sa ani na pradenie na kolovrátku či mútenie masla.

Keďže sa múzeum primárne orientuje na poľnohospodárstvo, nebude chýbať ani prezentácia historických i súčasných poľnohospodárskych strojov. Možnosť podieľať sa na tejto prehliadke má aj verejnosť. Múzeum preto vyzýva milovníkov tradícií a histórie, aby priniesli a prezentovali svoje historické poľnohospodárske stroje a iné remeselnícke nástroje. Návštevníci si budú môcť vychutnať aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou.

Súčasťou podujatia je aj tradičná kuchyňa. Tá bude naozaj rozmanitá a v podaní folklórnych súborov z Čeľoviec, Čerhova, Slivníka a Zemplínskeho Klečenova priláka návštevníkov typickými vôňami zemplínskej kuchyne. Budú sa piecť hrubé lokše a tokajské koláče, ale aj variť kukuričná kaša, „zameška“, či lekvár v kotle.

Deti sa môžu tešiť na prehliadku mini ZOO, jazdu na poníkoch, aktivity rozprávkovej krajiny Haliganda, súťaže a iné prekvapenia.

O 14:00 hod. odštartujú aj sprievodné akcie na pódiu. Začiatok bude tradične patriť odovzdávaniu dožinkového venca. Návštevníci budú mať naozaj z čoho vyberať, pretože sa na pódiu predstavia rôzne tanečné, ale aj spevácke žánre a nebudú chýbať ani divácke vinárske a kulinárske súťaže, či možnosť vyskúšať si podojiť kozu. Divákov roztancujú ľudové tance v podaní folklórnych súborov Žipovčan z Nižného Žipova a Čarnica z Košíc, írske tance tanečného súboru Merlin a súčasným tancom sa predstaví aj tanečník, Robert Suchý.

Hudobná časť programu prinesie jazzový spev (Andrea Imrichová), „pankpop“ (Peter Moski) a záver programu bude patriť populárnemu slovenskému spevákovi Robovi Opatovskému, ktorý spolu s deťmi rozžiari a rozozvučí areál múzea zapálením lampášikov a zaspievaním známej piesne, Prší.

Na toto jedinečné podujatie pozýva aj riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, Mgr. Beáta Kereštanová: „Milí naši návštevníci, buďte opäť vítaní na našich „trebišovských dožinkách". Dobré jedlo, dobré víno, dobrá nálada a priateľské stretnutia sú zárukou príjemne strávených letných dožinkových dní. Tešíme sa na Vás i Vašich priateľov.“

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies