Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Spišské folklórne slávnosti Spišské Podhradie 2017 - 45. ročník

Spišské folklórne slávnosti Spišské Podhradie 2017 - 45. ročník
Termín: 24.06.2017 - 25.06.2017
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY | SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Spišské Podhradie - Spišský salaš (SR - Prešovský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: osvetasnv.sk
www.youtube.com/watch?v=NgGDkvMluGc
www.youtube.com/watch?v=gWMN9xr5F2Y&list=PLiphDipFBSWM_n7D3s0MK0DDuz2dIdWds

Popis

Spišské folklórne slávnosti Spišské Podhradie 2017 - 45. ročník

Spišské folklórne slávnosti patria medzi významné folklórne udalosti organizované na Slovensku. Sú vrcholným podujatím v oblasti ľudovej kultúry a iných duchovných a hmotných výtvorov ľudového umenia na Strednom a Dolnom Spiši.

Sú príležitosťou prezentovať folklórne aktivity regiónu v ich rôznorodosti a pestrosti, s väčším počtom účastníkov. Zámerom jeho organizátorov je tiež predstaviť významné folklórne kolektívy a jednotlivcov zo Slovenska a zahraničia, ponúknuť divákom hodnotný umelecký program, umožniť spoločenské stretnutia, poskytnúť dobrú zábavu a prijemný relax.

Súčasťou festivalu bude trh tradičných remesiel, škola tanca, súťaže šikovnosti, ľudová zábava, ochutnávka typických spišských jedál, vyhliadkové jazdy na tradičnom ľudovom povoze, jazdy na koňoch a pod.

Naše tradície ľudovej kultúry ponúkajú množstvo okamihov, ktoré niekedy nie sú sviatočnými, ani nesúvisia s obradovým kalendárom, no aj napriek tomu zachytávajú spomienky, pocity, chvíle, obrazy, ktoré sa už nikdy nezopakujú a sú len fragmentom z minulého sveta. FS Hornád predstaví na veľkej scéne inovatívne choreografie s novou, početnou zostavou, vynikajúcou muzikou a v ligotavých krojoch šitých podľa originálov predstavenie OKA MIH.

Tradičný folklórny festival na Spiši oslavuje svoj 45. ročník a uskutoční sa 24. – 25. júna 2017 v krásnom prírodnom prostredí Spišského salaša pod Spišským hradom. Organizátorom festivalu je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v pôsobnosti KSK s partnermi mestom Spišské Podhradie a Spišským salašom. Podujatie je organizované s finančnou podporou FPU.

Festival sa začína vo štvrtok a piatok živými pozvánkami "Verbovačkou" v podaní spevákov a tanečníkov a to v historických centrách Spišskej Novej Vsi, Levoči, Spišského Podhradia a na nádvorí Spišského hradu. Sobotné slávnostné otvorenie Vitajce... bude spojené s vystúpením poľského súboru Zespol Folklorystyczny Vrzos z družobného mesta Ogrodzieńec. Ďalší program ponúkne divákom vystúpenia "Naši najlepší", kde sa predstavia víťazi jednotlivých súťaži - sólistov tanečníkov Šaffova ostroha 2017, víťazov súťaže detských folklórnych súborov, víťazov v súťaži v speve rusínskych piesní Makovická struna. Návštevníci budú mať opäť možnosť zapojiť sa do interaktívnej "Školy tanca", ktorá bude na veľkej scéne kde sa naučia jednoduché typy tancov pod vedením fundovaných tanečníkov a hudobníkov z Košíc. Atmosféru svätojánskej noci okolo ohňa na Spišskom salaši otvorí tanec a spev. Program bude večer pokračovať v Tancovačke pri vatre a pri muzike ĽH Štefana Cinu do skorých ranných hodín.

Zvony nad Podhradím priblížia históriu zvonenia na Spiši a otvoria nedeľný program, ktorý pokračuje vystúpením Folklórnych skupín a súborov zo Šariša a ďalší. Podvečer spríjemní koncert originálneho hudobného zoskupenia Karpaton a Michal Smetanka. Detský tvorivý svet Folk naj ponúkne pre najmenších čítanie rozprávok, učenie detských piesní, detskú školičku tanca a zaujímavosťou bude aj Drevené divadlo s konským záprahom. Priestory salaša bude dotvárať výstava historických fotografií „Ľudia a život starých baníckych Žakaroviec“ a fotografie súťaže Fajna Folklórna Fotka, do ktorej sa môžu návštevníci zapojiť. Jarmok remesiel nebude chýbať ani v tomto roku a remeselnícki majstri predstavia remeslá z nášho územia.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies