Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Strekovský festival vína 2014 - VII. ročník

Strekovský festival vína 2014 - VII. ročník
Termín: 19.07.2014 - 20.07.2014
Téma: VINOBRANIE a VÍNO
Miesto konania: Strekov (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.strekovin.sk
www.strekovin.sk/sk/festival/program-festivalu.html

Popis

Strekovský festival vína 2014 - VII. ročník

Program festivalu:http://www.strekovin.sk/sk/festival/program-festivalu.html a môžte kliknúť hore na link v sekcii Web!

Motto festivalu

„Slobodná vinárska republika„

je metafora, ktorá má upozorniť na ľudské hodnoty, ktoré sú v čase nemenné, ktoré sú vnútorne slobodné a odolné voči povrchným módnym výstrelkom. Strekovský festival vzdáva poctu vinohradom, tradícii, poctivej ľudskej práci a kontinuite života.

Ako plynie čas, menia sa generácie vinárov a vinohradníkov. Strekovské vinohrady však stále ležia na svojom mieste, hore nad dedinou, pevne zakorenené do zeme. Čas s nimi nepohol. Vinohrady sú akoby vnútorne slobodné, odolné voči pochabému ľudskému správaniu.

Kolíska pivničného festivalu sa nachádza na západnom úpätí Pohronskej pahorkatiny v údolí potoka Paríž medzi mestami Nové Zámky a Štúrovo.

V tomto kraji sa naozaj málokedy otvára možnosť nielen ochutnať vína špičkovej kvality, ale aj porozprávať sa, zoznámiť sa s výrobcami, vypočuť si ich myšlienky o víne, a to všetko na jednom mieste, v jedinečnej atmosfére, medzi honmi vinohradu.

Strekov je súčasťou južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, a strekovského vinohradníckeho rajónu, ktorý patrí medzi tie najteplejšie na Slovensku. Mierne južné a juhozápadné svahy, priaznivé pôdne a klimatické podmienky a svedomitá, starostlivá práca vinohradníkov pravidelne zaručujú vysokú kvalitu hrozna.

Prvotným zámerom organizátorov bolo prezentovať víno, kultúru a gastronómiu Strekova. Neskôr pribudli ukážky ľudových remesiel a atrakcie pre všetky generácie.

V prvom rade je určený ľuďom, čo chcú poznať víno v regióne, kde vyrastá, a ľudí, čo ho dorábajú. Organizátori však myslia aj na fajnšmekrov iných kategórií. Tento rok budú prezentovať vínko a gastronómiu nie len strekovčania, ale budú prizvané partnerské slovenské i maďarské obce. Ako každý rok, na festivale nebude chýbať detský raj, maľovanie tváre, ukážky tradičných ľudových remesiel, ochutnávka tradičných jedál z partnerských obcí, výstava fotografií.

Vinohrady sú pýchou nejednej strekovskej rodiny, veď pestovanie hrozna a výroba vína v každej rodine má dlhú tradíciu.

Z kvalitnej suroviny sú vyrábané akostné odrodové vína a vína výberovej kvality, ako sú napríklad bobuľové a hrozienkové výbery. Pravé veľkoplodové stolové odrody v tunajších podmienkach dozrievajú do nevídaných podôb.

Tajomstvo v sude ukrytého umenia je najvzácnejším dedičstvom od našich predkov.

Vstupenky pozri na web stránke.
http://shop.strekovin.sk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=76&lang=skCopyright © 2011 – 2019 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny