Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Lenartovský rebriňák 2017

Lenartovský rebriňák 2017
Termín: 17.06.2017
Téma: TURISTIKA a CYKLISTIKA | SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Lenartov, (SR - Prešovský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kralovastudna.eu
www.rtvs.sk/televizia/archiv/10091/64944
www.youtube.com/watch?v=FXgRSwJGbDo

Popis

Lenartovský rebriňák 2017

Lenartovský rebriňák
je kultúrne podujatie, ktoré sa koná na slovensko poľskej hranici v bardejovskom okrese nad obcou Lenartov. Podujatie sa uskutočňuje od roku 2011 a teší sa čoraz väčšej návštevnosti.

História
Koncom 19. storočia viedla cez chotár obce Lenartov obchodná cesta z Poľska do Galície. Pripomínajú nám ju viditeľné pozostatky. K nim patria aj zrúcaniny hostinca Kráľova studňa, ktoré boli jednou zo zastávok tejto cesty. Studňa sa zachovala dodnes. Leží tesne pri poľsko-slovenskej hranici. Z historického hľadiska vieme, že na tomto území sa v roku 1471 stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvin s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonskym a jeho synom sv. Kažimírom, ktorý je dodnes patrónom Poľska. V poľskej literatúre sa aj preto uvádza, že je to studňa troch kráľov.

A práve tam sa rozhodla skupinka lenartovčanov v lete 2009, že pôjdu stanovať spolu s deťmi na Kráľovu studňu. Tak je známe toto územie v našom okolí. Nikto nepredpokladal, že z tejto nenápadnej akcie sa stane tradícia pod názvom „stanovačka pri Kráľovej studni“. A hneď pri prvých nočných dialógoch zaznela myšlienka, čo všetko by bolo potrebné urobiť na skrášlenie a zviditeľnenie tohto okolia. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že si spoločne založíme občianske združenie. Nad jeho názvom sme vôbec neváhali jednoznačne sme sa zhodli, že to bude občianske združenie Kráľova studňa.


Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies