Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Veľkonočný výstup na Sidorovo

Veľkonočný výstup na Sidorovo
Termín: 31.03.2013
Téma: TURISTIKA a CYKLISTIKA
Miesto konania: Vlkolínec (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.ruzomberok.sk

Popis

Veľkonočný výstup na Sidorovo

Občianske združenie Vlkolínec a Klub slovenských turistov Ružomberok vás pozývajú na Veľkonočný výstup na Sidorovo.

Výstup z Kalvárie červenou značkou hrebeňom na vrchol Sidorova, zostup na Vlkolínske lúky a do Vlkolínca. Návrat zelenou značkou popod Sidorovo a cez Gejdák do Ružomberka.

Informácie KST Ružomberok: Koštial 0905 453 950
Peši
Obtiažnosť: I

Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!

Sidorovo (1 099 m n. m.)

je masív nachádzajúci sa vo Veľkej Fatre nad Ružomberkom. Je vytvorený vápencom a dolomitmi. Je najvyšším vrcholom hrebeňa Veľkej skaly, nachádzajúci sa na jej južnom konci. Charakteristickým znakom Sidorova sú viditeľné známky erózie v podobe mohutných skalných stien a odkryvov, ktoré najlepšie vidieť na južnej strane. Na východnej a západnej strane sa v početnej miere vyskytujú skalné ihly. Najznámejšou ihlou je Krkavá skala na východnej strane.

Flóra a fauna

Sidorova je typická pre mierne podnebie Karpát. Sidorovo je umelo zalesnené. Najväčšie zastúpenie majú ihličnaté dreviny (smreky, borovice), ale v hodnej miere sa vyskytujú aj listnaté dreviny (buk). Z nízkych drevín sa bohato vyskytujú šípky a trnky.

Zo živočíchov treba spomenúť výskyt medveďa hnedého, líšku obyčajnú a vzácne aj vlka. Z drobných cicavcov tu má zastúpenie veverica obyčajná, veverica karolínska, kuna obyčajná a plch hôrny. Vysoká poľovná zver je zastúpená v podobe jeleňa a srny. Z vtákov sa tu vyskytuje myšiak hôrny, jastrab obyčajný, pustovka obyčajná, sýkorka bielolíca, trasochvost biely, sojka škriekavá, či početné kŕdle krkavca alebo sovy.
Turistika

Z turistického hľadiska sú významné početné lesné chodníčky vedúce pozdĺž celého hrebeňa. V blízkosti Sidorova sa nachádza lyžiarske stredisko Malinô - Brdo a Vlkolínec, pamiatka UNESCO.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies